Dne 26. února proběhla v Brně přehlídka českých a zahraničních škol čínského bojového umění Kung-fu. Navzdory tomu, že tradiční pojetí čínských bojových umění může být pro dnešního člověka poměrně vzdálený koncept, brněnská hala Kounicova doslova praskala ve švech. Mezi diváky byli nejen rodiče mladého Kung-fu žactva, ale také nadšenci a náhodní kolemjdoucí. Jaká byla atmosféra v průběhu slavnostního večera? Co všechno mohli diváci vidět?
Od prvního kroku až k lístkům na stojáka
Původní idea působila poměrně nenápadně. Čínský velmistr Lam Chun Sing z Hong Kongu přijal pozvání své školy Lam Ga Hung Kuen sídlící v Brně, aby zdejší žáky obohatilo zkušenosti z dlouholeté praxe svého cvičení. Při této příležitosti pořádala škola několik výukových seminářů. Díky iniciativě sifu Jiřího Holáně, který brněnskou školu vede od roku 2005, ovšem akce dosáhla poměrně nečekaných rozměrů. Pozvání na exhibici přijalo dalších 9 škol, což ve výsledku znamenalo 110 aktivních účastníků a celou řadu originálních vystoupení.
Domácí na scéně
Účast slibovala zajímavý program a diváci rozhodně neměli důvod být zklamáni. Nejenom že zhlédli tradiční formy, které se v jednotlivých stylech učí už několik století, ale také současné tréninkové metody, ukázky reálné sebeobrany a plnokontaktního boje. O zpestření se postarala také skupinka hostující brněnské školy s nácvikem technik z čínského plnokontaktního boxu San Da, kteří do tělocvičny nastoupili nahoře bez. Inu, i tak se dá popularizovat Kung-fu. Pořádající brněnská škola Lam Ga Hung Kuen připravila hned několik zajímavých ukázek. Úvod exhibice obstaraly děti, které předvedly drily základní ručních a nožních technik jak stínově, tak do lap. Následovala ukázka ručních forem a reálné sebeobrany. Další blok byl vyhrazen tradičním i moderním metodám posilování a otužování (Lin Gung), doplněných ukázkou kondičního cvičení a strečinku. Diváky velmi oceněnou ukázkou byly sestavy se zbraněmi a sparingové sestavy žáci školy jich předvedli hned několik; šavle versus kopí, dvě dvoj koncové tyče, dračí šavle, halapartna a motýlí meče.
Partnerské školy a zahraniční hosté
Další zajímavé momenty divákům připravily partnerské školy a mimobrněnští hosté. Kromě tradičních stylů šaolinského Kung-fu vystoupili i cvičenci moderního wu shu a Tai Ji. Za všechny můžeme jmenovat například Evropskou Wing Tsun organizaci Brno pod vedením Jana Outlého, která kromě velmi povedených ukázek sebeobrany předvedla umění v boji s tyčemi a sečnými zbraněmi. Wu shu škola z Pelhřimova pod vedením Martina Dvořáka předvedla dech beroucí vystoupení plné náročných akrobatických prvků, stejně tak wu shu škola z Olomouce pod vedením Martina Rohela, jejíž žáci předvedli šaolinskou rozcvičku i ukázku Tai Ji. Jiří Houska a jeho Moravská asociace Hung Gar připravil pro diváky velmi atraktivní podívanou včetně sebeobranných technik, sparingového cvičení i formy se zbraněmi. Úvod jejich vystoupení zpestřila humorná ukázka marného boje chuligána proti starému mistrovi, vychutnávajícímu si svůj čaj. Vedoucí učitelé České asociace Chen Tai Ji Quan Pavel Hlavoň a David Pirochta předvedli dynamicky aplikace jednotlivých pohybů zTai Ji, zatímco skupina jejich žáků v pozadí cvičila formu.
Vrcholem večera pak byla ukázka zahraničních hostů jmenovitě sifu Leona Dagona z Londýna a v závěru samozřejmě umění samotného velmistra, Lam Chun Singa. Ten se publiku představil vystoupením se dvěma dračími šavlemi, a podle očekávání sklidil bouřlivý potlesk. Sám velmistr letos oslavil šedesáté narozeniny a tradičnímu kung-fu se věnuje už od svých sedmi let. Svoji více než 60 letou praxi dovedl předvést v jedné minutě a od diváků sklidil dlouhotrvající aplaus.
Tradice a vůle učit se
Všechno, co diváci viděli, bylo výsledkem tvrdé práce obyčejných lidí v rámci jejich volného času. Slovo Kung-fu v čínštině znamená práci, dovednost a mistrovství – tedy činnost dotažená k dokonalosti dlouhou a usilovnou prací. Své Kung-fu tedy může mít kdokoli, a to v libovolné oblasti života. Řekneme-li to hezky česky – komu se nelení, tomu se zelení, a to potvrdila plná hala – tedy přes 800 diváků.
Monika Styxová www.hunggar.cz