Češi uspěli na mistrovství světa v Kung-fu

Mistrovství světa Wushu 2012

V uplynulých dnech se zraky všech příznivců bojových sportů soustředily na Čínu, kde se ve Žlutých Horách, v městě Huangshan, pořádalo páté Mistrovství světa v Kung-fu. (Přesný název je „5th World Traditional Wushu Championships 2012“) Této akce se aktivně zúčastnilo přes 3000 závodníků z 55 zemí celého světa.

Kung-fu je tradiční čínské bojové umění, které už zdaleka není pouhou výsadou čínských mistrů. Po úspěchu akčních filmů s Brucem Lee se tento sport rozšířil prakticky do celého světa. Miliony nadšenců začaly objevovat nejen bojovou stránku tohoto sportu, ale i další aspekty, ať již filozofické a duchovní, či jen přínos pro lidské zdraví.

Také v České republice působí mnoho škol Kung-Fu, které reprezentují některé ze stovek různých stylů. Jen některé však dokážou v tradici pokračovat v takové míře úspěšně, že se jejich žáci mohou vrátit do kolébky Kung-fu, do Číny a se ctí se postavit bojovníkům z celého světa. Při tak hojné účasti závodníků je to zajisté  nesmírná výzva získat bodované pozice. A 14 členná česká výprava rozhodně splnila očekávání nadmíru dobře. Čtyři stříbrné a sedm bronzových medailí je jednoznačným důkazem.

Jednou z úspěšných účastnic výpravy byla také Simona Pressová, z oddílu Hunggar Kung-fu Brno. Zeptali jsme se jí na postřehy z její zahraniční výpravy.

Simono, nejdříve nám řekni jaká ocenění jsi na Mistrovství světa v kung-fu získala?
Já jsem byla nominovaná Českou asociací kung-fu do dvou dívčích kategorií. V tradiční sestavě beze zbraně jsem získala stříbrnou medaili a v sestavě s kopím jsem nakonec vybojovala krásnou bronzovou medaili.

Byla ve tvých kategoriích velká konkurence? A jaké národnosti byly nejvíce zastoupené?
V obou kategoriích jsem byla se samými děvčaty, na což nejsem tak úplně zvyklá ze soutěží v České republice. U nás se mi často stává, že jsou kategorie společné pro dívky i chlapce. Já jsem měla celkem štěstí, v mých kategoriích bylo kolem deseti až dvanácti soutěžících z celého světa, zejména kluci měli i více jak 20.soutěžících v kategorii.

Byla to tvá první mezinárodní soutěž? 
Takováto velká akce poprvé. Již jsem se dříve účastnila závodů i na Slovensku a v Maďarsku a také u nás se často na juniorských ligách objevují především oddíly ze Slovenska.

Vedle soutěží jste jistě měli i další program?
Já jsem z Číny úplně nadšená. Město Huangshan leží ve Žlutých horách, což je chráněné území zapsané v seznamu UNESCO. Byli jsme se v horách podívat a bylo to naprosto fantastické. Také město se mi líbilo a ubytování bylo také vybrané velice dobře. Pro účastníky MS byly plně vyhrazené tři čtyřhvězdičkové hotely a bydleli jsme na dvoulůžkových pokojích. Takže paráda. Pouze s jídlem jsem  po pár dnech měla již trochu potíže. Snažili se nám sice připravovat spíše evropskou stravu, ale nebylo to úplně ono. Také jsme vyzkoušeli tradiční čínskou kuchyni a to tedy zrovna nemusím.

Kung-fu je přece spíše chlapská záležitost. Nebo je to jinak? 
Nemyslím si, že je to sport jen pro kluky. V oddíle je minimálně třetina děvčat a na soutěže se připravujeme možná více než z poloviny právě my. A co nám chybí na síle tak to dokážeme snadno nahradit vytrvalostí a mrštností. 

Kdy jsi vlastně s tréninkem Kung-fu začala? Proč ses rozhodla právě pro tento sport?
Já jsem začínala s baletem, ale nějak mne to neoslovilo. Spíše nudilo. Moje maminka dříve chodila do oddílu Kung-fu a tak jsem si řekla, že zkusím po baletu něco úplně jiného. A volba padla právě na tento sport. Prostě jsem to chtěla zkusit. A dnes už je to devátý rok co chodím do oddílu Hunggar Kung-fu Brno.

Byla to první škola ve které jsi začala cvičit nebo máš zkušenosti i z jiných oddílů?
Celou dobu, co se zabývám tímto sportem chodím do oddílu Jirky Holáně. A že jsme toho již zažili. Od počátků, kdy jsme cvičili vysloveně v bojových podmínkách v nezatepleném likusáku na jednom dvoře v centru Brna, přes různé  tělocvičny pronajaté jen na dobu tréninků, až po současné prostory, kde máme konečně dokonalé zázemí se dvěma tělocvičnami plně pro naši potřebu.

Myslíš si, že je Kung-fu sport, který má uplatnění i v praktickém životě?
Mohu to jen doporučit. Není to vůbec o tom, že bych se někdy na ulici potřebovala ubránit. Ale spíše celkově se mi zvedlo sebevědomí, jak ve škole tak i třeba v komunikaci s ostatními lidmi. A o fyzické stránce ani nemluvím. V tělocviku mne hned tak něco nedostane. Samozřejmě jsem si vědomá, že v mezní situaci vím jak se mám zachovat. A to je také dobře.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů v dalších soutěžích i osobním životě.

Účastníci české výpravy na MS v Kung fu v Huangshanu

Připravujeme i fotogalerii z průběhu MS. Brzy na našich stránkách
Rozhovor na Novinkách.cz